प्रदेश सभामा दलहरुको उपस्थिति कस्तो छ? कसले गर्ला प्रदेश सरकारको नेतृत्व?

निर्वाचन आयोगले गत पुस २ गते प्रदेशसभा सदस्य निर्वाचनको परिणामसहितको प्रतिवेदन सम्बन्धित प्रदेशका प्रदेश प्रमुखसमक्ष प्रस्तुत गरेको छ । आयोगका प्रमुख निर्वाचन आयुक्त, आयुक्तहरू, सचिव र सहसचिव सहितको टोलीले सबै प्रदेशका राजधानीस्थित प्रदेश प्रमुखको कार्यालयमा प्रतिवेदन बुझाएका हुन् । प्रदेशसभा सदस्य निर्वाचन ऐन, २०७४ को दफा ६२ मा आयोगले प्रदेशसभा सदस्य निर्वाचनको पहिलो हुने निर्वाचित हुने निर्वाचन प्रणाली र समानुपातिक निर्वाचन प्रणालीतर्फको निर्वाचन परिणाम सहितको प्रतिवेदन निर्वाचनको नतिजा घोषणा भएको सात दिनभित्र प्रदेश प्रमुखसमक्ष पठाउनु पर्ने व्यवस्था छ 

आयोगले निर्वाचनको अन्तिम परिणाम बुझाएसँगै प्रादेशिक सरकार गठनको कसरत पनि शुरु भएको छ । 

यस आलेखमा प्रदेशमा राजनीतिक दलहरुले समानुपातिक र पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत प्राप्त गरेको संख्या र सरकार गठनका लागि आवश्यक सदस्य संख्या तथा हालको सत्ता गठबन्धन कायम रहेको अवस्थामा सम्भावित सरकार गठन सम्बन्धी चर्चा गरिएको छ । 

प्रदेश १

पहिलो हुने निर्वाचित हुने निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित हुने ५६ जना र समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित हुने ३७ सदस्य गरी प्रदेश १ को प्रदेशसभामा जम्मा ९३ जना सदस्य छन् । सरकारको नेतृत्व गर्ने दलले न्युनतम् ४७ प्रदेशसभा सदस्यको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्नेछ । सत्ता गठबन्धनमा रहेका दल नेपाली कांग्रेस, नेकपा (माओवादी केन्द्र) र नेकपा एकीकृत समाजवादीका कुल संख्या ४६ हुने भएकोले एक मात्र सदस्य रहेको जनता समाजवादी पार्टी सरकार गठनका लागि निर्णयक हुने देखिन्छ । यसका अलावा एमालेले सत्ता गठबन्धन बाहिर रहेका सबै दलहरुको समर्थन जुटाएर सरकार बनाउने सम्भावना उत्तिकै बलियो देखिन्छ । 

प्रदेश १ काे प्रदेशसभा निर्वाचनमा दलहरुको अवस्था  

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेकपा (एमाले)२५१५४०
नेपाली कांग्रेस १७१२२९
नेकपा (माओवादी केन्द्र)१३
नेकपा (एकीकृत समाजवादी
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी 
जनता समाजवादी पार्टी 
कुल संख्या५६३७९३

मधेस प्रदेश

मधेस प्रदेशमा जम्मा १०७ प्रदेश सभा सदस्यहरु छन् । उनीहरु मध्ये ६४ जना पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणालीबाट निर्वाचित हुने तथा ३९ जना समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित हुने व्यवस्था छ । मधेस प्रदेशको सरकारको नेतृत्व गर्ने दलले आफ्नो पक्षमा कम्तिमा ५४ जना प्रदेशसभा सदस्यको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्नेछ । हालकाे सत्ता गठबन्धन कायम रहेमा समेत उनीहरु एक्लैले सरकार गठन गर्नसक्ने अवस्था छैन । नेपाली कांग्रेस वा नेकपा (एमाले) ले अन्य दलसँग गठबन्धन गरेर मधेस प्रदेश सरकारको नेतृत्व गर्नसक्ने देखिन्छ । ​​यसका लागि नेपाली कांग्रेस नेतृत्वको सत्ता गठबन्धनले मधेस प्रदेश सभामा १३ सदस्य रहेको जनमत पार्टीसँग संवाद अघि बढाइसकेको छ । 

मधेश प्रदेशकाे प्रदेशसभामा दलहरुको अवस्था 

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेपाली कांग्रेस १३२२
नेकपा (एमाले) १५२३
जनमत पार्टी१३
जनता समाजवादी पार्टी१६
नेकपा (माओवादी केन्द्र)
नेकपा (एकीकृत समाजवादी)
लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी
नेपाल संघीय समाजवादी पार्टी
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी
नागरिक उन्मुक्ति पार्टी
स्वतन्त्र 
जम्मा ६४४३१०७

बागमती प्रदेश

संघीय सरकारको राजधानी समेत रहेको बागमती प्रदेशमा कुल ११० प्रदेश सदस्य छन् । यी मध्ये ६६ जना पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणालीबाट र ४४ जना समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत विजयी भएका हुन् । यस प्रदेशमा नेतृत्व गर्न चाहने दलले न्युनतम् ५६ जना प्रदेशसभा सदस्यहरुको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्नेछ । यो प्रदेशमा प्रदेश सरकार गठनका लागि नेपाली कांग्रेस, नेकपा (माओवादी केन्द्र), नेकपा (एकीकृत समाजवादी), लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी र जनमोर्चा नेपाल संलग्न सत्ता गठबन्धनलाई सुबिधाजनक बहुमत उपलब्ध छ । 

वागमती प्रदेशकाे प्रदेश सभा निर्वाचनमा दलहरुको अवस्था 

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेपाली कांग्रेस २५१२३७
नेकपा (माओवादी केन्द्र) १४२१
नेकपा (एमाले)१३१४२७
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी१३
नेकपा (एकीकृत समाजवादी)
नेपाल मजदुर किसान पार्टी
हाम्रो नेपाली पार्टी
जम्मा संख्या६६४४११०

गण्डकी प्रदेश

गण्डकी प्रदेशमा कुल ६० जना प्रदेश सदस्यहरु छन् । यी मध्ये ३६ जना पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणालीबाट र २४ जना समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित भएका हुन् । यस प्रदेशमा नेतृत्व गर्न चाहने दलले न्युनतम् ३१ जना प्रदेशसभा सदस्यहरुको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्नेछ । यो प्रदेशमा प्रदेश सरकार गठनका लागि नेपाली कांग्रेस र नेकपा (माओवादी केन्द्र) लगायत दलहरु संलग्न सत्ता गठबन्धनलाई पर्याप्त बहुमत सदस्यहरुको समर्थन हुने देखिन्छ । 

गण्डकी प्रदेशकाे प्रदेशसभा निर्वाचनमा दलहरुको अवस्था 

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेपाली कांग्रेस १८२७
नेकपा (माओवादी केन्द्र)
नेकपा (एमाले) १२१०२२
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी
नेपाल समाजवादी पार्टी
स्वतन्त्र
जम्मा संख्या३६२४६०

लुम्बिनी प्रदेश

लुम्बिनी प्रदेशमा कुल ८७ जना प्रदेश सदस्यहरु रहेका छन् । यी मध्ये ५२ जना पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणालीबाट र ३५ जना समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित भएका हुन् । यस प्रदेशमा नेतृत्व गर्न चाहने दलले न्युनतम् ४४ जना प्रदेश सभा सदस्यहरुको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्ने हुन्छ । यो प्रदेशमा प्रदेश सरकार गठनका लागि नेपाली कांग्रेस, नेकपा (माओवादी केन्द्र), नेकपा (एकीकृत समाजवादी), लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी र जनमोर्चा नेपाल संलग्न सत्ता गठबन्धनलाई पर्याप्त बहुमत सदस्यहरु नपुग्ने अवस्था छ । सत्ता गठबन्धनले अन्य दलको सहयोग जुटाउन नसकेको खण्डमा नेकपा (एमाले) ले आफ्नो नेतृत्वमा सरकार गठन गर्नसक्ने सम्भावना छ ।  

लुम्बिनी प्रदेशकाे प्रदेशसभा निर्वाचनमा दलहरुको अवस्था 

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेकपा (एमाले) १८११२९
नेपाली कांग्रेस १७१०२७
नेकपा (माओवादी केन्द्र)
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी
जनता  समाजवादी पार्टी
लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी
नागरिक उन्मुक्ति पार्टी
नेकपा (एकीकृत समाजवादी पार्टी)
जनमत पार्टी
राष्ट्रिय जनमोर्चा
स्वतन्त्र 
जम्मा संख्या५२३५८७

कर्णाली  प्रदेश

कर्णाली प्रदेशमा कुल ४० जना प्रदेश सदस्यहरु छन् । यी मध्ये २४ जना पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणालीबाट र १६ जना समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत विजयी भएका हुन् । यस प्रदेशमा नेतृत्व गर्न चाहने दलले न्युनतम् २१ जना प्रदेश सभा सदस्यको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्नेछ । यो प्रदेशमा प्रदेश सरकार गठनका लागि नेपाली कांग्रेस र नेकपा (माओवादी केन्द्र) लगायत दलहरु संलग्न सत्ता गठबन्धनलाई पर्याप्त बहुमत सदस्यहरुको समर्थन उपलब्ध छ । 

 कर्णाली प्रदेश सभा निर्वाचनमा दलहरुको अवस्था 

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेपाली कांग्रेस १४
नेकपा (माओवादी केन्द्र)१३
नेकपा (एमाले) १०
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी
नेकपा (एकीकृत समाजवादी)
स्वतन्त्र
जम्मा संख्या२४१६४०

सुदूरपश्चिम  प्रदेश

सुदूरपश्चिम प्रदेशमा कुल ५३ जना प्रदेश सदस्यहरु छन् । यी मध्ये ३२ जना पहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणालीबाट र २१ जना समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत  विजयी भएका हुन् । यस प्रदेशमा नेतृत्व गर्न चाहने दलले न्युनतम् २७ जना प्रदेश सभा सदस्यहरुको समर्थन प्राप्त गर्नु पर्ने हुन्छ । यो प्रदेशमा प्रदेश सरकार गठनका लागि नेपाली कांग्रेस, नेकपा (माओवादी केन्द्र), नेकपा (एकीकृत समाजवादी), लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी र जनमोर्चा नेपाल संलग्न सत्ता गठबन्धनलाई पर्याप्त सदस्यहरुको समर्थन उपलब्ध छैन । सत्ता गठबन्धनले अन्य दलको सहयोग जुटाउन नसकेको खण्डमा नेकपा (एमाले) ले आफ्नो नेतृत्वमा सरकार गठन गर्नसक्ने सम्भावना छ । 

सुदूरपश्चिम प्रदेशकाे प्रदेश सभा निर्वाचनमा दलहरुको अवस्था 

राजनीतिक दलपहिलो हुने निर्वाचित हुने प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्या समानुपाति निर्वाचन प्रणाली अन्तर्गत निर्वाचित सदस्यहरुको संख्याकुल सदस्य संख्या
नेकपा (एमाले) १२१९
नेकपा (माओवादी केन्द्र)११
नेपाली कांग्रेस १०
नागरिक उन्मुक्ति पार्टी
नेकपा (एकीकृत समाजवादी)
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी
स्वतन्त्र
जम्मा संख्या३२२१५३